Basketbalistky Slovenska na majstrovstvách Európy napokon obsadili ôsmu priečku, keď v sobotnom zápase o konečné umiestenie podľahli domácemu Lotyšsku 59:67. Slovenské basketbalistky teda nezopakovali dobrý výkon spred vyše týždňa, keď ako prvý tím na tohtoročnom šampionáte zdolali Lotyšky.
LOTYŠSKO – SLOVENSKO 67:59 (13:17, 31:27, 52:45)
Do dejaposledného vystúpenia slovenskej reprezentácie už od začiatku prehovorila únava, ale zverenkyne Pokey Chatmanovej začali lepšie ako v prechádzajúcich troch vystúpeniach. V 3. min sa ujali vedenia, no udržali si ho len do 12. minúty.
V druhom dejstve sa rozohrala najlepšia strelkyňa domácich Jékabsoneová-Žogotová. Najmä jej zásluhou začali Lotyšky diktovať tempo, ale našim reprezentantkám ušli až na konci prvého polčasu, aj to len na rozdiel dvoch košov.
Po prestávke náskok domácich narástol na šesť bodov, ale v 24. min Žirková trojkou prinavrátila nášmu tímu vedenie (39:38). Kľúčový bol úsek od 27. do 30 min, ktorý Lotyšky vyhrali 8:2.
Do poslednej desaťminútovky nastupovalo Slovensko so 7-bodovou stratou (45:57), ktorá sa v ďalších minútach ukázala ako rozhodujúca. Domáce družstvo naposledy koučované odstupujúcim Ainarsom Zvirgdzinšom už nedovolilo Slovenkám vyrovnať a s prehľadom kontrolovalo svoj náskok, ktorý v 36. min narástol na rozdiel desiatich bodov (61:51). V posledných minútach na šampionáte naše reprezentantky zahadzovali jeden strelecký pokus za druhým, a tak si Lotyšky pohodlne dokráčali po víťazstvo.
LOTYŠSKO: Jékabsoneová-Žogotová 14, Tamaneová 13, Bašková 6, Karklinová 5, Putninová 4 (Niedolaová 16, Eglitová 7, Brumermanová 2, Krumbergová 0, Eibelová 0). Tréner: A. Zvirgdzinš.
SLOVENSKO: Kupčíková 13, Žirková 12, Gyurcsiová-Luptáková 11, Vyňuchalová 4, Hricková 2 (Lásková 10, Jurčenková 7, Čarnoká 0, Palušná 0, Borovičková 0, Tetemondová 0). Trénerka: P. Chatmanová.
TH: 13/7 - 8/6. FAULY: 12 - 19. TROJKY: 4 - 5. 700. Dmitrijev (Bielor.), Halliko (Est.), Argirouová (Gr.). ŠTVRTINY: 13:17, 18:10, 21:18, 15:14.
POVEDALI PO ZÁPASE
AINARS ZVIRGDZINŠ (tréner Lotyšska): "Iste, som spokojný s víťazstvom. Som hrdý, že naše dievčatá pustili z hlavy tri predchádzajúce zápasy."
POKEY CHATMANOVÁ (trénerka Slovenska): "Budem stručná. Gratulujem Lotyšsku. S definitívnou platnosťou som hrdá na moje hráčky a výkon, ktorý podali."
Francúzky nezakopli ani vo finále
Francúzske basketbalistky pretavili svoju 25. účasť na európskom šampionáte do zisku zlatých medailí a zopakovali tak úspech z roku 2001. Vo finále si aj druhý raz na šampionáte poradili s obhajkyňami trofeje, hráčkami Ruska. Bronzové medaily získali Španielky, štvrté sú Bielorusky a účasť na budúcoročných majstrovstvách sveta si vybojovali aj piate Grékyne.
RUSKO – FRANCÚZSKO 53:57 (10:12, 19:30, 33:46)
Úvod finále sprevádzalo množstvo nepresností a neúspešných streleckých pokusov. Favorizované Rusky viedli 4:0, ale v 6. min sa Francúzky prvý raz ujali vedenia (6:4). Od tejto chvíle boli zverenky trénera Vincenta stále o krok vpredu, hoci hráčky oboch tímov sa v ofenzíve len veľmi ťažko presadzovali. Francúzsky odskok na rozdiel 10 bodov prišiel v rozpätí 15. - 18. min, keď sa pod košom presadzovala Grudová a Ruskám totálne odišla streľba z oblúka.
Čistenie hláv v ruskej kabíne buď nebolo, alebo nezabralo. Ruské hráčky sa aj v tretej štvrtine neuveriteľne trápili pri streľbe a hoci ani Francúzkam to zo stredných a väčších vzdialeností nepadalo, presadzovali sa aspoň spod koša. V 25. min Gomisová odvážnym prienikom zvýšila na 36:22 a o niečo neskôr Godinová už na 42:26.
Rusky v záverečnej štvrtine zlepšili streľbu, ale náskok ich súperiek bol už privysoký. Napriek tomu sa ešte postarali o dramatický záverečný nádych. Tri a pol minúty pred klaksónom znížila skúsená Stepanovová na 45:53 a po oddychovom čase presne 100 sekúnd pred koncom viedli Francúzky už len 55:51. V závere sa ruské hráčky zúfalo pokúšali o nemožné, ale ich trojkové pokusy sa míňali účinku. Francúzky síce katastrofálne premieňali trestné hody, ale zlaté medaily si už nenechali ujsť.
RUSKO: Stepanovová 13, Hammonová 9, Korstinová 6, Abrosimovová 4, Osipovová 2 (Arťošinová 12, Karpuninová 5, Kuzinová 2). Tréner: V. Tichonenko.
FRANCÚZSKO: Grudová 12, Ndongueová 11, Krawczyková 7, Dumercová 4, Melainová 2 (Hermouetová 7, Gomisová 5, Godinová 5, Lepronová 2, Yacoubouová-Dehouová 2, Lardyová 0, Miyemová 0). Tréner: P. Vincent.
TH: 7/6 - 19/8. FAULY: 20 - 13. TROJKY: 3 - 3. 3200. Klaar (Švéd.), Šemmeš (Izr.), Juras (Srb.). ŠTVRTINY: 10:12, 9:18, 14:16, 20:11.
FAKTY ZO SOBOTY
FINÁLE: Rusko – Francúzsko 53:57 (19:30), Stepanovová 13, Arťošinová 12 - Grudová 12, Ndongueová 11
O 3. MIESTO: Španielsko – Bielorusko 63:56 (36:20), Montaňanová 16, Valdemorová 11 - Veremejenková 16, Leučanková 13
O 5. MIESTO: Taliansko – Grécko 56:60 (29:27), Macchiová 22, Masciadriová a Alexanderová po 9 - Maltsiová 26, Papamichailová 15
O 7. MIESTO: Lotyšsko – SLOVENSKO 67:59 (31:27), Niedolaová 16, Jékabsoneová-Žogotová 14 - Kupčíková 13, Žirková 12
KONEČNÉ PORADIE
1. FRANCÚZSKO
2. RUSKO
3. ŠPANIELSKO
4. BIELORUSKO
5. GRÉCKO
6. TALIANSKO
7. LOTYŠSKO
8. SLOVENSKO
9. – 12. TURECKO
9. – 12. ČESKO
9. – 12. POĽSKO
9. – 12. LITVA
13. – 16. IZRAEL
13. - 16. MAĎARSKO
13. – 16. UKRAJINA
13. – 16. SRBSKO
NAJUŽITOČNEJŠIA HRÁČKA (MVP)
Evanthia MALTSIOVÁ (Grécko)
NAJLEPŠIA PÄŤKA ME 2009
Céline DUMERCOVÁ (Francúzsko)
Sandrine GRUDOVÁ (Francúzsko)
Svetlana ABROSIMOVOVÁ (Rusko)
Evanthia MALTSIOVÁ (Grécko)
Anete JÉKABSONEOVÁ-ŽOGOTOVÁ (Lotyšsko)
"Nechceli sme prehrať"
Je dobojované. Slovenské reprezentantky svoje účinkovanie na európskom šampionáte zakončili prehrou. Podľa posledných výsledkov by sa mohlo zdať, že po prehratom štvrťfinále to naše hráčky jednoducho zabalili. Ale to nie je pravda!
Odhodlanie a bojovnosť im nemožno uprieť. Svedčia o tom ich výkony na palubovke, keď často bojovali nielen so súperkami, ale i samé so sebou. Tieň tesnej, nešťastnej a najmä smutnej štvrťfinálovej prehry ich však sprevádzal až do záverečného klaksónu posledného duelu. Svedčia o tom aj slová Lucie Láskovej: "Od zápasu s Bieloruskom to s nami išlo dole. Ubúdali nám fyzické aj morálne sily. Ale taký je šport. Chceli sme, ale hlava a nohy stáli. Pre mňa to bol posledný štart v reprezentácii. Ale som veľmi hrdá na tento tím, ktorý má pred sebou určite veľkú budúcnosť."
Práve hrdosť je to, čo by mali pociťovať hráčky, realizačný tím i fanúšikovia. Mladý a neskúsený kolektív, ktorému kde-kto neveril, výkonnostne i sebavedomím rástol od zápasu k zápasu a svojím nasadením a charakterom očaril i nejedného odborníka. Iste, po skvelom štarte mali mnohí veľké oči a začali veriť v slovenskú senzáciu. To, že sa napokon nekonala, však sotva možno vnímať ako sklamanie.
Zrejme by spomínaný tieň trochu vybledol, keby sa Slovenky rozlúčili s ME víťazstvom. Snaha im nechýbala. "Išlo o siedme miesto, nechceli sme prehrať. Chceli sme sa rozlúčiť víťazstvom. Žiaľ, opäť sme robili rovnaké chyby ako v predchádzajúcich troch zápasoch, ktoré nám trénerka stále dokola pripomínala. Prehrali sme si to samy. Dali sme do toho všetko, nevyšlo to. Gratulujem Lotyškám. Pred šampionátom by sme ôsme miesto brali všetkými desiatimi. Teraz je nám ľúto, že sme neskončili lepšie," povedala Anna Jurčenková.
Určite stojí za povšimnutie, že aj napriek víťazstvu nad Slovenskom sa Lotyšky príliš neradovali. Niet divu, očakávalo sa od nich viac. Možno dokonca viac, ako boli schopné splniť. Po štvrtom mieste z predchádzajúcich majstrovstiev Európy, mali na šampionáte, ktorý usporiadala práve ich domovina, bojovať o medaily. Nepodarilo sa, a tak bolo cítiť sklamanie aj zo slov Anete Jékabsonevej-Žogotovej: "Zo siedmeho miesta som smutná a sklamaná. Chceli sme hrať o medaily. Je mi smutno za odchádzajúcim trénerom Zvirgzdinšom. Je jeden z najlepších koučov v Lotyšsku. Ďakujem mu za všetko, čo nás naučil."
Lásková v reprezentácii skončila
Krídelníčka Lucia Lásková už v budúcnosti neoblečie reprezentačný dres. Sobotný zápas proti Lotyšsku bol jej posledný v národnom tíme. Svoje rozhodnutie potvrdila hráčka aj pre internetový portál ebasket.sk: "Pre mňa to bol určite posledný štart v reprezentácii."
Dvadsaťosemročná Lásková štartovala v Lotyšsku už na svojich tretích majstrovstvách Európy a vo výbere trénerky Pokey Chatmanovej patrila medzi najskúsenejšie hráčky. V deviatich stretnutiach si na konto pripísala priemerne 6,1 bodu a 3,8 doskočenej lopty.
Lásková sa vrátila aj k záverečným okamihom štvrťfinálového duelu s Bieloruskom, keď stála na čiare trestných hodov. V prípade, že by oba premenila, bolo by Slovensko s pravdepodobnosťou, rovnajúcou sa istote, postúpilo do boja o medaily. Premenila však iba jeden, ktorý posunul zápas do predĺženia. V ňom Slovenky napokon na Bielorusky nestačili.
"Dokázali sme tu niečo, čo nikto nečakal. No boli sme blízko ešte väčšiemu úspechu. Dúfam, že to baby pochopia a snáď mi to niekedy odpustia. Možno, až keď sa ony ocitnú v podobnej situácii na hranici trestného hodu a bude to v ich rukách. Je to ťažké, neželám to nikomu. Stále sa vám to premieta v hlave. Mrzí ma to pre celý slovenský basketbal a najmä pre toto družstvo," skonštatovala smutná Lásková.
(sita+as)
FOTO TASR/FRANTIŠEK IVÁN