Slovenský majster znova podľahol vo francúzskom Bourges aj búrlivému prostrediu
Účinkovanie basketbalistiek Dobrých anjelov Košice v Európskej lige 2010/11 sa v stredu skončilo. So silným francúzskym družstvom Basket Bourges prehrali tretí súboj úvodného kola play-off pod jeho košmi 68:79 (36:28), na zápasy sériu konečným pomerom 1:2, a museli sa so súťažou rozlúčiť. Medzi osem najlepších postúpil ich súper.
Aký pocit u vás prevláda? – spýtali sme sa krátko po stredajšom zápase košického trénera Štefana Sviteka.
"Sklamanie. V celom tíme. Úplný začiatok zápasu nám síce nevyšiel, prehrávali sme 0:6, ale potom sme sa rozbehli. Ukázali sme kvalitný basketbal, vďaka ktorému sme viedli po prvom polčase komfortným 8-bodovým rozdielom. Nik totiž nemôže čakať, že sa dá v Bourges viesť v polovici stretnutia povedzme o 15 bodov."
Zrejme ste tušili, že domáci tím po zmene strán urobí všetko pre víťazstvo.
"Určite som nečakal, že sa uspokojí s vývojom. Začiatok druhého polčasu priniesol domáci nápor, skóre sa vyrovnalo a menilo sa ako na hojdačke. Priebeh bol podobne vyrovnaný ako predchádzajúce dva zápasy, čo len potvrdilo možnosti oboch kolektívov."
Prečo vyznel záver, takisto ako pred ôsmimi dňami, znova pre Bourges?
"Žiaľ, dovolili sme jeho hráčkam rozstrieľať sa. Nemenej je podstatné, že ich hnali stále dopredu ich fanúšikovia, pred ktorými sa zrejme hráčkam Bourges hrá veľmi dobre. Rozhodujúce bolo pre ne domáce prostredie, v ktorom neprehrali v tejto sezóne ani jeden euroligový zápas."
Myslíte si teda, že keby boli šli Košice do play-off z vyššej pozície a mali v prípade potreby výhodu domáceho prostredia v treťom stretnutí, tak by ste určite postúpili?
"Tak jednoducho to nemožno povedať. Výhoda domáceho prostredia býva veľká, ale i zradná. Hrať napríklad proti Krakovu, s ktorým sme doma prehrali, by nám tŕň z päty nevytrhlo."
Účasť v prvej euroligovej osmičke ste neobhájili. Možno iba postup do play-off považovať za solídne vystúpenie?
"Určite áno. Zohrali sme totiž proti veľmi silnému a skonsolidovanému tímu Bourges tri vyrovnané a kvalitné zápasy. Škoda síce, že sme nepostúpili ďalej, ale ani to, že sme šli do play-off z desiatej priečky nie je pre nás zlé vysvedčenie."
Dajú sa do jednej myšlienky zhrnúť dôvody, prečo nie sú Košice predsa len naďalej medzi účinkujúcimi v eurolige?
"Prirodzene, že musíme aj hlbšie analyzovať náš štart v eurolige. Poučiť sa z poznatkov, ktoré získame. V tejto chvíli mi prichádzajú na um predovšetkým ťažké závery zápasov. Tie musíme zvládať lepšie, aby sme mali radostnejšie výsledky."
Rovnocenný euroligový tím
Stačilo "málo". Dotiahnuť stredajší zápas v Bourges do víťazného konca a basketbalistky Dobrých anjelov Košice by mali teraz príjemné starosti. Za hlavnú príčinu ich prehry vo Francúzsku určite nemožno označiť chýbajúce iba body americkej opory Dupreeovej, ktorá premenila iba jednu dvojku. "Doskočila 14 lôpt a mala 6 asistencií, čo v takom ťažkom zápase tiež nie je maličkosť,"Daniel Jendrichovský. On mimoriadnu silu súpera našiel vo výbornom koučovi Pierrovi Vincentovi, ktorý vedel v rozhodujúcich chvíľach nájsť recept na najlepšie východiská pre svoje hráčky. upozornil na významné fakty generálny manažér
"Celé euroligové účinkovanie si musíme prebrať s pokojnou hlavou," zamyslel sa, keď sme ho požiadali o hodnotenie. "Pred rokom sme postupom do štvrťfinále príjemne prekvapili. Teraz sme celkom nevyužili dobré vyžrebovanie a niektoré zápasy, doma s Tarantom či Krakovom, sme prehrali nečakane. Na druhej strane sme ukázali, že sme plnohodnotný a rovnocenný euroligový tím. V súťaži, ktorá má v tejto sezóne znaky veľkej vyrovnanosti," skonštatoval Daniel Jendrichovský.
Najväčšia bolesť – závery zápasov
/NÁŠ NÁZOR/
Šesť víťazstiev a sedem prehier. To je konečná bilancia Dobrých anjelov Košice v Európskej lige 2010/11. Po vlaňajšku, keď vo svojej najúspešnejšej sezóne slovenské majsterky vyhrali 8 zápasov a podľahli iba v 6 súbojoch, je to slabšia bilancia.
Pozrime sa na ňu inak. Až na úvodnú 15-bodovú prehru (59:74) v Tarante, kapituloval v ďalších zápasoch zväčša iba malým rozdielom: v Krakove 61:66, doma s Tarantom 64:71, v Pécsi 72:75, doma s Krakovom 68:73, v Bourges 68:76 a 68:79, pričom v tomto záverečnom súboji ešte v 36. min viedol 61:60.
Jasne sa črtá hlavná bolesť – závery zápasov. S nimi mali Košičanky najväčší problém. Ukázalo sa, že vedia hrať, ale nie vyhrávať.
Očividné, že ich "predčasnú" rozlúčku s terajšou Európskou ligou zapríčinil nedostatok víťazných typov. Hráčok, ktoré sa vedia blysnúť v najťažších chvíľach, a rozhodnúť o úspechu.
Bez nich, s nedostatkom potrebnej sebadôvery, sa nedá kráčať k priaznivej bilancii. Lenže práve tá by mala byť popri solídnej hre hlavným východiskom.
NASTÚPILO ICH ŠTRNÁSŤ
Košice zohrali v eurolige 2010/11 spolu 13 zápasov a predstavili v nich týchto 14 hráčok (sú uvedené podľa počtu nastrieľaných bodov):
DUPREEOVÁ 13 479 200
HOUSTONOVÁ 10 274 156
ŽIRKOVÁ 9 293 124
KUPČÍKOVÁ 13 361 123
JALČOVÁ 12 298 67
LANGHORNEOVÁ 3 103 49
LAWLESSOVÁ 11 105 41
SOLOPOVOVÁ 3 94 37
HRICKOVÁ 12 245 37
JURČENKOVÁ 12 98 34
MUSOVIČOVÁ 12 186 26
ČÍKOŠOVÁ 6 36 2
KIŠSOVÁ 4 17 0
ČARNOKÁ 1 13 0
(V prvom stĺpci za menom hráčky je počet zápasov, potom odohraných minút a na konci nastrieľané body. Žiada sa nám ešte vyzdvihnúť, že z celkového počtu 469 doskočených lôpt získala Dupreeová 132 lôpt – 36 v útoku a 96 v obrane.)
(tg)