Zabudnite na uhorkovú sezónu. Slovenský basketbal počas tohto leta na dovolenku jednoducho zabudol. Fanúšikov zamestnáva jednou témou za druhou a tou najhorúcejšou je projekt, ktorý mnohých zaskočil, iným možno vyrazil dych a nemálo je aj takých, ktorí tej informácii stále neveria. Že o čom hovoríme? No predsa o spoločnej slovensko-maďarskej ženskej súťaži.
Všetko sa to začalo 12. júla celkom nenápadným, no obsahovo dôležitým oznámením o odložení vyžrebovania nového ročníka našej najvyššej súťaže basketbalistiek. Už odôvodnenie odkladu obsahovalo správu o možnom vzniku nadnárodnej ligy. Poldruha týždňa je už preč a zatiaľ sa v tejto súvislosti objavuje podstatne viac otázok, než sa ponúka odpovedí.
Čo to teda MOŽNO slovenské (a aj maďarské) ženské basketbalové kluby v novej sezóne čaká? Aj to sme sa opýtali jedného z "namočených", ktorý po vzniku podobnej súťaže už niekoľko rokov volal – generálneho manažéra Good Angels Košice Daniela Jendrichovského, ktorý sa netají tým, že je jedným z iniciátorov vzniku tejto spoločnej súťaže.
Separátna základná časť
V úvodnej fáze základnej časti sa ani pre jednu krajinu nič významné nemení. Deväť slovenských tímov plus Ostrava odohrá začiatok súťaže systémom každý s každý doma – vonku, tak ako to bolo vyžrebované. Samostatne budú základnú časť hrať aj maďarské kluby, pričom jedinou podmienkou je jej dohratie do 12. januára budúceho roka.
Po skončení základnej časti sa tabuľky v oboch krajinách rozdelia pre potreby nadstavby, v ktorej dôjde k historickému spojeniu oboch súťaží. To sa však dotkne len štyroch najvyššie umiestnených tímov na oboch stranách Dunaja, pretože družstvá umiestnené na 5. pozícii a nižšie budú v boji o postup do play-off pokračovať aj naďalej na "národnej" úrovni.
"Pre ekonomicky slabšie tímy by bolo zložité nájsť dostatok prostriedkov na zvýšené náklady, ktorými by pokryli účasť v nadnárodnej súťaži. Preto bolo navrhnuté práve takéto riešenie, ktoré aj tímom s obmedzenými rozpočtami umožní bojovať o postup do vyraďovacej časti súťaže a možnosť vyzvať v play-off tých najlepších."
Slovensko-maďarská nadstavba
Osem družstiev (po štyri najlepšie zo základných častí oboch krajín) sa v nadstavbe stretne systémom "každý slovenský s každým maďarským" a teda tímy z rovnakej krajiny proti sebe hrať nebudú. Za istých okolností tak práve maďarské celky môžu určiť poradie pred slovenským play-off, no pochopiteľne toto "pravidlo" môže platiť aj v obrátenom garde.
"Tento prvok rozhodne do slovenskej Extraligy prinesie určitý moment prekvapenia a dramatickosti. Poradie v prvej štvorke po základnej časti sa za istých okolností vôbec nemusí zhodovať s poradím, z akého pôjdu tímy do play-off a to môže mať vplyv aj na samotný priebeh vyraďovacej časti, ktorá sa bude opäť hrať na 'národnej' úrovni."
Kvarteto účinkujúce v slovensko-maďarskej nadstavbe doplní pred play-off najlepšie kvarteto spomedzi poltucta bojujúceho v skupine o 5. až 10. miesto. Z tohto okteta budú podľa tradičného kľúča "najlepší proti najhoršiemu" vytvorené štyri dvojice, z ktorých po trojkolovej vyraďovacej časti (štvrťfinále, semifinále, finále) spoznáme nového slovenského majstra.
"Dvojitý" šampión
"Národné play-off musíme ukončiť najneskôr do 29. apríla a preto sa prvé dve kolá budú hrať len na dva víťazné zápasy a o držiteľovi majstrovského titulu rozhodne séria na tri víťazstvá. Jej víťaza následne čaká, rovnako na tri víťazstvá hraná séria proti maďarskému šampiónovi, ktorá rozhodne o celkovom víťazovi spoločnej súťaže."
Premiérovo tak do klubovej vitríny toho najlepšieho celku môžu pribudnúť až dva majstrovské tituly. K nim však nateraz cesta nevedie len cez jednotlivé zápasy a súperov, ale aj cez formálne náležitosti. Vlastne, ako to v súčasnosti vyzerá, tak už len cez jedinú, ktorá by mohla slovenským a maďarským ženským basketbalovým klubom otvoriť bránu do novej súťaže.
"20. júla boli so zástupcami maďarského zväzu dohodnuté všetky detaily fungovania tejto súťaže. V súčasnosti už len čakáme na oficiálny dokument, ktorým by naša asociácia bola prizvaná do tohto projektu a o ktorom by mohla prebehnúť oficiálna diskusia a napokon aj hlasovanie zástupcov všetkých extraligových tímov v rámci Združenia ženských basketbalových klubov."
Epilóg prológom
Administratívne záležitosti by sa mali dopredu pohnúť doslova každým dňom. Všetko však nateraz vyzerá dobre. Ale nahlas to radšej zatiaľ nehovorme, aby sme to nezakríkli. Čo však spomenúť chceme je iný projekt nadnárodnej súťaže, ktorý sa tu počas leta nenápadne snažil hlásiť o život, no zdá sa, že napokon pôjde minimálne na rok "k ľadu".
"Osobne spojenie slovenskej a maďarskej súťaže považujem za istý 'predvoj' MEL. Som presvedčený, že nadnárodná súťaž ukáže svoje opodstatnenie a že o rok budeme hovoriť o rozšírení spoločnej ligy napríklad o kluby spoza rieky Moravy, čím by sme fanúšikom mohli priniesť ešte viac basketbalovej kvality a atraktívnejších zápasov," uzavrel generálny manažér Good Angels Daniel Jendrichovský.