Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

deltabasket.sk
publikované: 30.8.2012 | zdroj: deltabasket.sk

'Dvacka' po ME: Frustrácia zatienila charakter

'Dvacka' po ME: Frustrácia zatienila charakter

Až osem z celkovo dvanástich hráčok zaradených do reprezentačného výberu Slovenska, ktorý na nedávno skončených majstrovstvách Európy basketbalistiek do 20 rokov obsadil konečné 12. miesto, obliekalo v uplynulej sezóne dres extraligového družstva Dannax Sport Košice, teda juniorského tímu nášho deväťnásobného šampióna Good Angels.

Kvarteto mladých hráčok – Barbora Bálintová, Žofia Hruščáková, Beáta Janoščíková a Martina Kiššová – bude aj v nasledujúcej sezóne v Košiciach pôsobiť, no už v euroligovom kádri úradujúceho majstra Slovenka. Nečudo, že generálny manažér Daniel Jendrichovský využil geografickú blízkosť dejiska európskeho šampionátu a počínanie "svojich" v maďarskom Debrecíne sledoval na vlastné oči.

"Majstrovstvá Európy mali zavŕšiť sezónu, na začiatku ktorej sme do našej najvyššej súťaže vstúpili s projektom Dannax Sport. Ten svoju opodstatnenosť ukázal výsledkami tak v Slovenskom pohári (5. miesto – pozn. red.), ako aj v Extralige (5. miesto po základnej časti a 4. miesto po play-off – pozn. red.) a preto sme si od kostry tímu, ktorá bola nominovaná do reprezentácie veľa sľubovali."

A úvod turnaja, aj napriek tesnej porážke so Srbskom naznačil, že očakávania boli oprávnené. "Už v príprave ukázal tím charakter. Následne sa už priamo na šampionáte dokázal otriasť z tej prehry po predĺžení a v nemenej dramatickom súboji zdolali úradujúce vicemajsterky Európy z Ruska. Aj preto viera, že toto družstvo postúpi do štvrťfinále silnela," hovorí Daniel Jendrichovský.

Aj víťazstvo nad Ukrajinou v nadstavbovej fáze priblížilo mladým Slovenkám postup na dosah. "Tu sa však ukázalo ako ťažký je ten povestný posledný krok. Dievčatám sa ho ani na dvakrát nepodarilo urobiť – v zápase proti Turecku pre nedostatok odvahy a v súboji s Francúzskom, paradoxne aj navzdory veľkému chceniu," spomína na nepríjemné okamihy šéf Good Angels.

"Vedel som, že po veľkom sklamaní sa nám bude šampionát ťažko dohrávať, ale tajne som dúfal, že hráčky dokážu nájsť v sebe toľko síl, aby sme sa umiestnili aspoň na 9. priečke," dodáva Daniel Jendrichovský, pre ktorého boli výsledky Sloveniek v záverečných dvoch zápasoch majstrovstiev Európy rovnako frustrujúce, ako predchádzajúce vypadnutie z boja o medaily.

"Keď viete, že nemôžete skončiť vyššie, ako na 9. mieste, tak vám takýto boj môžu pripadať ako zbytočný. Na druhej strane je to záležitosť osobnej cti, ktorú v týchto mladých dievčatách musíme pestovať, pretože v nich nám rastie nová krv pre seniorskú reprezentáciu a v nej ste už pod väčším tlakom aj drobnohľadom zo strany médií, fanúšikov, či funkcionárov," uzatvára Daniel Jendrichovský.

Poltucet dôvodov, ktoré Slovensko posunuli na chvost európskeho tucta podľa D. Jendrichovského:

1. Prehra so Srbskom 67:68 po predĺžení ovplyvnila viac, ako by nám bolo milé. Ťahala sa s nami nielen celú základnú, ale potom aj osemfinálovú skupinu a v konečnom účtovaní sa podpísala pod "nepostupové" 5. miesto v nadstavbovej F-skupine.

2. Zranenie Martiny Kiššovej môžeme pokojne označiť za kľúčové. Už po prvom stretnutí prišiel náš tím o univerzálnu hráčku, ktorej rola je v mládežníckych kategóriách mimoriadne dôležitá a prakticky nezastupiteľná. Akoby to nestačilo, tak ešte aj Marianna Draganovská odohrala turnaj pre zlomený prst na ruke so sebazaprením.

3. Triumf 64:61 nad Ruskom, ktoré na turnaji napokon úspešne obhájilo vlaňajšie striebro bolo veľmi cenné, ale v prípade, že by bolo o jediný bod vyššie, tak by bolo ešte cennejšie. Minútu pred koncom tretej štvrtiny sme viedli o 19 bodov, ale potom, ako sme o tento náskok prišli sme mohli byť radi, že sa nám podarilo ratovať aspoň to víťazstvo.

4. Jediná prehra Ukrajiny v súbojoch proti Rusku, Srbsku alebo Francúzsku by nám stačila nielen na postup, ale dokonca na 2. pozíciu v nadstavbe. Ukrajinky sa však mohli spoľahnúť na najvýraznejšiu postavu celých majstrovstiev Európy Alinu Jahupovovú, ktorá proti Srbkám dosiahla na tomto fóre málo vídaný a o to cennejší "triple-double" za 24 bodov, 13 doskokov a 10 asistencií.

5. Zmŕtvychvstanie Francúzska v hodine dvanástej, no v najmenej vhodnom čase pre nás. Galský kohút vstúpil do nadstavby bez víťazstva a prvé dosiahol až v jej predposlednom zápase proti Srbsku. V následnom súboji proti nám podali Francúzky najlepší výkon na turnaji a veľa nechýbalo, aby ho napodobnili aj vo štvrťfinále, v ktorom napokon úspešným obhajkyniam titulu zo Španielska podľahli len 53:55.

6. Srbsko bolo počas šampionátu jednou z reprezentácií, ktoré postihla v Debrecíne úradujúca viróza (neoficiálne sa hovorilo o salmonelóze, no zástupcovia FIBA Europe a organizačného výboru nepotvrdili ani túto a ani žiadnu inú diagnózu - pozn. red.). Tá ovplyvnila kompletnosť jeho kádra vo všetkých dueloch, až na tie, v ktorých hralo proti nášmu tímu.

Vysvedčenie Daniela Jendrichovského pre kvarteto "noviciek" Good Angels z ME U-20:

Barbora Bálintová (priemer na zápas: 23,8 minúty; 9,9 bodu; 2,8 asistencie; 39 % streľba za tri body):

známka: 1-

hodnotenie: Na jednej strane sa ukázalo, že absolvovanie dvoch šampionátov po sebe nie je najlepším nápadom, ale na strane druhej môžeme povedať, že "Barča" odohrala dobrý šampionát. Na konci už síce bolo neprehliadnuteľné, že toho má plné zuby, ale ukázala potenciál stať sa európskou rozohrávačkou, pretože ťahala toto družstvo na ofenzívnej strane ihriska.

Žofia Hruščáková (priemer na zápas: 27,5 minúty; 9,9 bodu; 7,0 doskočených lôpt; 53 % streľba):

známka: 1-

hodnotenie: Po prvých troch zápasoch sa zaradili medzi päť najlepších hráčok celého šampionátu, keď dominovala najmä pri doskakovaní pod obomi košmi a pridala aj dynamickú hru a hlavne prehľad. Aj ona však s pribúdajúcimi zápasmi fyzicky odchádzala, čo jej však nemožno vyčítať, pretože v priebehu 30 dní odohrala 18 náročných zápasov.

Beáta Janoščíková (priemer na zápas: 20,9 minúty; 3,0 bodu; 6,5 doskočených lôpt; 34,4 % streľba):

známka: 3-

hodnotenie: Beáte šampionát nevyšiel tak podľa jej vlastných, ako ani podľa našich predstáv. Napriek výške sa ukázalo, že fyzickým fondom na súboje na najvyššej úrovni zatiaľ nestačí. Veľmi nám pomohla v zápasoch, keď sa jej darilo dominovať na doskoku, ale očakávali sme od nej podstatne viac v útoku a hlavne v obrane, kde často pre problémy s faulmi chýbala.

Martina Kiššová (odohrala jediný zápas: 25 minút; 13 bodov; 80 % úspešnosť streľby):

známka: X

hodnotenie: Jediný zápas, ktorý odohrala bol z jej strany aj napriek zraneniu fantastický. Žiaľ, bol to aj jej posledný zápas a to nielen na šampionáte, ale aj na zatiaľ neurčené obdobie, keďže dátum jej návratu na palubovky je nateraz otázny.