Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Denník Šport
publikované: 17.4.2013 | zdroj: Denník Šport

Urobia pokus o ďalší zázrak

Urobia pokus o ďalší zázrak

Pred basketbalistkami Good Angels Košice stojí v týchto dňoch ešte dôležitá úloha – získať do klubovej vitríny jubilejný desiaty titul majsteriek Slovenska. Ale bez ohľadu na túto rolu je už pre "dobré anjelky" táto sezóna veľmi úspešná. Pod vedením trénera Maroša Kováčika a jeho asistenta Petra Jankoviča sa družstvo prebojovalo medzi štyri najlepšie kolektívy v tradične kvalitnej Európskej lige. Pri všetkej úcte ku všetkým ľuďom, čo v klube obliekajú nejaký dres, alebo mu zblízka či z obďaleč pomáhajú, je postup do semifinále Európskej ligy v Jekaterinburgu predovšetkým významným dielom generálneho manažéra Daniela Jendrichovského. To je muž, ktorý vytýčil cestu na slovenský vrchol, získal si ľudí pre náročnú myšlienku presadiť sa aj v zahraničí, a najmä zabezpečil financie pre klub aj hráčky. Teraz ochotne odpovedal na naše otázky.

Beriete už s odstupom času 4. miesto v Jekaterinburgu ako úspech?

"Áno. Beriem to ako najsvetlejší bod histórie nášho klubu. Maličká príchuť nedokončenej práce tam však ostane. Takáto možnosť na ešte lepší výsledok sa už nemusí zopakovať. Medaila by bola krásnou pripomienkou toho, kam sme sa až dostali."

Aký drahý špás je hrať v Európskej lige aj s jej vrcholom vo Final Eight?

"Toto sa určite nedá vyčísliť peniazmi. Ani sa nedá naplánovať, že s určitým rozpočtom budeme automaticky vo Final Eight. Nás táto sezóna spolu s prémiami bude stáť okolo 870-tisíc eur. Tento rozpočet bol určite najnižší z družstiev vo Final Eight, a jeden z najnižších v celej súťaži."

Dostali ste prémiu za štvrté miesto v eurolige? Aká je za triumf v tejto súťaži?

"Prémia za štvrté miesto je zhruba 3-tisíc eur. Víťaz dostane zhruba 40-tisíc. To sú vzhľadom na rozpočty zanedbateľné sumy. Boli by sme radi, ak by to bolo tak, ako vo futbale. Celkovo sme na prémiách od FIBA za túto sezónu ,zarobili’ asi 33-tisíc eur, čo je teda 3,7 percenta nášho rozpočtu."

Kto hradil náklady za dopravu do Jekaterinburgu a pobyt v tom meste?

"Dopravu sme si hradili sami, a keďže sme museli mať takzvané otvorené letenky, stáli nás viac ako 15-tisíc eur. Pobyt v Jekaterinburgu hradil usporiadateľský klub."

Dostávali vaše hráčky za zápasy v eurolige a Final Eight osobitné odmeny?

"Nie. Každá má v zmluve zakotvenú výšku odmien za vyhraté zápasy a splnené postupové ciele."

Koľko mali dievčatá sľúbené za víťazstvo vo Final Eight, prípadne za medailové 3. miesto?

"Bolo to u každej individuálne. Dá sa však povedať, že si na prémiách počas celej sezóny privyrobili zhruba jeden mesačný plat."

Je rozpočet klubu za túto sezónu najvyšší v histórii? Ak nie, tak kedy bol?

"Zďaleka nie. Najvyšší bol v sezóne 2008/2009, išlo zhruba o 1,3 milióna eur. Odvtedy každoročne klesá asi o stotisíc."

Aké rozpočty majú vaši konkurenti z najlepšej euroligovej osmičky?

"Presné čísla nik nepovie, ale Jekaterinburg prezentoval 12-miliónov eur, turecké kluby sa pohybujú medzi 5 – 7 miliónmi. Najbližšie k nám boli poľské Polkowice so zhruba 1,3 milióna eur."

Môže v dnešnej konkurencii vyniknúť v eurolige nejaký tím aj bez amerických hráčok?

"Len vo výnimočných prípadoch. Od roku 2003, keď sa WNBA hrá definitívne v letných mesiacoch a nekonkuruje tak eurolige, je táto súťaž prešpikovaná Američankami. Aj keď v každom družstve môžu byť iba dve, veľa z nich je naturalizovaných, a tak si úspešné účinkovanie nejakého družstva bez nich neviem predstaviť. Málokto vie, že špičkové hráčky zarábajú vo WNBA oveľa menej ako v eurolige."

O koľko sú Američanky drahšie ako Európanky?

"Paradoxne, najdrahšími hráčkami sú špičkové Európanky, respektíve naturalizované Američanky, pretože každé družstvo môže mať na súpiske iba dve mimoeurópske hráčky. Ďalším dôvodom je fakt, že basketbal je najpopulárnejší americký ženský šport. Univerzity v špičkových podmienkach rok čo rok ,vyprodukujú’ okolo 250 hráčok, z ktorých zhruba 15 má euroligovú kvalitu. Je teda z čoho vyberať, a konkurencia znižuje cenu. Tá rastie iba odskúšaným americkým hviezdam. Je určitá výhoda, že s americkými hráčkami sa dá dohodnúť aj kratšia zmluva ako na celú sezónu."

Keby ste postavili družstvo z najlepších slovenských hráčok, prípadne s jednou-dvoma posilami zo zahraničia, na čo by to v súčasnej konkurencii stačilo? A bolo by to aj výrazne lacnejšie?

"Ak by to boli dve kvalitné Američanky, možno by sme sa dostali zo skupiny. Pred troma rokmi sme s takýmto zložením družstva postúpili dokonca do štvrťfinále. Ale mali sme dve americké reprezentantky – Candice Dupreeovú a Angel McCoughtryovú. Nebolo by to však ani výrazne lacnejšie. Ušetrili by sme asi jednu pätinu rozpočtu, ale výrazne by sme stratili na kvalite. Iná vec je, že slovenských hráčok, ktoré majú kvality na euroligu, je veľmi málo."

Existuje kvóta domácich hráčok, ktoré musia byť na lavičke?

"Existuje len už spomínaná kvóta Neeurópaniek."

Mnohí vám vraj vyčítajú, že by malo byť v tíme Good Angels viac Sloveniek.

"Kto chce psa biť, palicu si nájde. Vyčíta niekto Jekaterinburgu, že Rusky hrajú ešte menej ako u nás Slovenky, alebo tureckým klubom, že Turkyne sú zväčša naturalizované Američanky, alebo hráčky z Balkánu? Nepočul som to. Priznávam, že táto kritika by mala opodstatnenie, ak by bol náš rozpočet aspoň čiastočne napĺňaný zo slovenských štátnych zdrojov, alebo od samosprávy. Žiaľ, nie je to tak. A v tomto sme v eurolige rarita. Prečo sa nik nezamyslí nad tým, že do Final Eight nás priviedla skvelá práca čisto slovenského realizačného tímu, alebo nad tým, že sme jeden z mála športov, ktorý na Slovensko priviedol to najlepšie na svete, a nie len v drese súperov!"

Ktorá hráčka bola v histórii vášho klubu finančne najdrahšia?

"Candice Dupreeová vo svojej druhej sezóne u nás. Nebolo to moje veľmi štastné rozhodnutie, pretože potom nám ostalo menej na ostatné hráčky. Nasledujúce dve sezóny ukázali, že sme si z toho vzali ponaučenie."

Ktorá vás vyšla najviac v tohtosezónnom kádri?

"Alexandria Quigleyová. Jej hodnota narástla ziskom maďarského občianstva. A po skvelých výkonoch v našom drese bude patriť medzi najlepšie platené hráčky v Európe."

Ktorá hráčka z cudziny znamenala u vás najväčší prepadák?

"Litovčanka Iveta Šalkauske. Náš zmluvný vzťah s ňou je predmetom sporu na arbitráži vo FIBA Európe, o čom som sa vo februári už podrobne vyjadril práve v denníku Šport."

K ktorou hráčkou ste mali najväčšie ťažkosti?

"Práve s Ivetou, ktorá k nám neprišla hrať, ale zarábať. Je najväčším sklamaním celej mojej funkcionárskej kariéry. Nikdy by som nebol veril, že ťažkosti v súkromnom živote, ktoré ona mala, vedia človeka tak zmeniť."

Ktorá hráčka bola "naj" – výkonom, správaním či charakterom?

"To si nedovolím povedať. Je veľa hráčok, ktoré majú v mojom srdci miesto, pretože dali nášmu klubu oveľa viac než mali v zmluve. Spomenúť iba jednu, či niektoré, by bolo nespravodlivé. A som rád, že nie je veľa hráčok, s ktorými vzťahy po odchode ochladli."

Ako sa cítia v Košiciach cudzinky? Je rozhodujúca pre ne len gáža?

"Verím, že sa u nás cítia viac ako príjemne. Ak by bola rozhodujúca len gáža, nedokázali by sme v posledných piatich rokoch skončiť stále v prvej európskej desiatke. Máme skvelé meno u agentov, pretože sa väčšina hráčok u nás výrazne zlepšila, čo je aj dôkaz skvelej práce realizačného tímu a trénerov Štefana Sviteka a Maroša Kováčika."

Chcú k vám ísť hráčky? Stretli ste sa s nejakou, ktorá povedala – do Košíc nikdy?!

"Osobne som sa nestretol s ani jednou, ktorá by povedala, že do Košíc nikdy. Ale viackrát bola naša ponuka nedostatočná. Počul som historky, ako som dostal v tomto košom, ale vždy sa to spájalo s hráčkami, o ktorých sme ani neuvažovali."

Čo zaváži pri rokovaniach o angažmáne najviac?

"Je to vždy kombinácia financií a pozície v euroligovom družstve. Je veľa tých, čo obetovali vyššie ponuky a prišli k nám, aby si urobili meno a zvýšili schopnosti. Ďalším faktorom je naše dobré meno a dodržiavanie dohôd, čo je naša prednosť."

Čo má zahraničná hráčka v Košiciach "zadarmo" a za čo si musí platiť? Myslíme najmä na ubytovanie, letenky či stravu.

"Všetko spomínané je v euroligových družstvách samozrejmosť a súčasť hráčskych zmlúv. Chcem sa aj tu poďakovať priateľom a partnerom za skvelé zázemie, ktoré nám v tomto smere utvorili."

Bude družstvo Good Angels v budúcej sezóne rovnako silné, prípadne ešte silnejšie než teraz?

"To si môžete hodiť mincou. Ak sa postaví na hranu, budeme silnejší. Teraz vážne. Dať pri našich finančných možnostiach dokopy rovnako silné družstvo by bolo ďalším zázrakom. Ale pokúsime sa."

Dá sa to urobiť znova pri súčasnom rozpočte?

"Dá, pretože sme to dokázali. Pravdou však je, že dvojnásobok rozpočtu by nám nestačil na istotu postupu do Final Eight. A bojím sa, že ani na udržanie tohtoročného kádra. Záujem o naše hráčky a ich cena extrémne narástli. Chcem podotknúť, že my za nich nedostaneme žiadne prestupové čiastky. Takže začneme zase od nuly."

TOMÁŠ GROSMANN

citáty:

"Celkovo sme na prémiách od FIBA za túto sezónu ,zarobili’ asi 33-tisíc eur, čo je teda 3,7 percenta nášho rozpočtu."

"Slovenských hráčok, ktoré majú kvality na euroligu, je veľmi málo."

KTO JE DANIEL JENDRICHOVSKÝ

Narodil sa 23. septembra 1972 v Starej Ľubovni. Je absolvent Technickej univerzity v Košiciach, kde získal titul elektrotechický inžinier so zameraním na počítačový softvér. Je ženatý, jeho manželka je bývalá slovenská reprezentantka Hana Jendrichovská, za slobodna Eliášová, ktorá prišla ako 18-ročná do Košíc a odohrala v jeho drese úspešne drese 15 sezón. Majú dve deti: dcéra Michaela sa narodila v roku 2002, Lukáš v roku 2006. Generálnym manažérom vtedajšieho klubu Delta sa stal v máji 2002. V najbližšej sezóne skončilo družstvo v extralige na striebornej pozícii, o rok neskôr (2004) získalo prvý z doterajších deviatich titulov v neprerušenej sérii.

"NAJ" V TÍME GOOD ANGELS V EUROLIGE 2012/13

(charakterizoval ich Daniel Jendrichovský)

LÍDERKA: Plenette Piersonová a Miljana Bojovičová

ŠOUMENKA: Natasha Lacyová, neskutočná kopa pozitívnej energie a zábavy.

MANEKÝNKA: Helena Sverisdóttir, ktorá prevzala štafetu od Erin Lawlessovej.

SPEVÁČKA: Miljana Bojovičová, ktorú som počul spievať s kapelou jej manžela.

MOTOVIDLO: Sú dve, ktoré sú trošku stratené v našich systémoch na ihrisku, ale mená neprezradím, veď ešte hráme zápasy.

SPACHTOŠKA: Natasha Lacyová, ktorá párkrát "vysvetlila" trénerom, ako má vyzerať doobedňajší program.

MAŠKRTNÍČKA: Helena "Delicious" Sverisdóttir a Plenette Piersonová, ktorá sa nebála slovenských jedál.

KÁVIČKÁRKA: V tomto jednoznačne viedla trénerská dvojica, o prsia pred naším masérom Bohušom Slatkovským.

TELEFONISTKA: Petra Kulichová, hoci v tomto je konkurencia obrovská.

FLEGMATIČKA: S prehľadom Barbora Bálintová.

Gressner Igor, ig