Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

publikované: 26.5.2014

Zlaté ozveny VII.: Oceľový fenomén

Zlaté ozveny VII.: Oceľový fenomén

Dávno sa o žiadnom športovom stánku nedebatovalo toľko, ako v uplynulej sezóne basketbalistiek Good Angels Košice o košickej Steel Aréne. Tá po šiestich rokoch opäť otvorila svoje brány práve pre basketbalových priaznivcov, no na rozdiel od roku 2007 sa tak nestalo len na jeden duel. Celkovo v nej „žlto-modré“ odohrali osem duelov, no zvíťaziť dokázali až v piatom stretnutí.

„Steel Aréna bola pre nás obrovským rizikom. Príchodom do nej sme sa vzdali vlastnej palubovky a každý, kto sa basketbalu venuje alebo venoval vie, o akú výhodu sme sa pripravili. Názory na naše účinkovanie v tomto športovom stánku sa rôznili počas celej sezóny a ocitli sa na rovnakej hojdačke, ako naše výkony a výsledky. Ani na malú chvíľu však nikto nespochybnil to, že sme sa výrazne priblížili k divákom. Komfort a zážitok, ktorý táto hala športovým fanúšikom poskytuje znásobuje ich zážitok, o ktorý v prípade športu ide. V tomto smere to bol určite správny krok a za pravdu nám dávajú aj čerešničky v podobe diváckych rekordov, ktoré sme vytvorili počas stretnutí s Jekaterinburgom a Bourges. Tie nám už nikto nevezme a sú aj kompenzáciou za to, že športovo sme v Steel Aréne dlho nedokázali uspieť. Ale aj keby som mal možnosť vrátiť čas, tak rovnaké rozhodnutie by som urobil opäť, pretože také momenty, aké sme v uplynulom ročníku prežili práve na tomto mieste sa radia do kategórie neopakovateľných a nezabudnuteľných.“

Slová generálneho manažéra košického klubu Daniela Jendrichovského hovoria o nesporných prínosoch Steel Arény najmä smerom k fanúšikom. Tí sa pričinili o momenty, ktoré sa zapísali nielen do klubovej kroniky, ale aj do histórie celej súťaže. Jeden z jej najväčších favoritov na celkové prvenstvo mal práve v Steel Aréne výrazne na mále.

„DVD so záznamom z domáceho stretnutia proti Jekaterinburgu mám odložený na čestnom mieste a čaká na to, keď si nájdem trochu voľného času na jeho pozretie. No už pri spomienke na tento duel mi po tele prebehnú zimomriavky, pretože v tom súboji veľa nechýbalo a basketbalovo malé Košice by zdolali v tom čase úradujúceho euroligového šampióna, ktorý hrozbu nepríjemného prekvapenia na vlastný účet odvrátil len s veľkou dávkou šťastia. Nám sa však nepodarilo využiť „lauf“, v ktorom sme po predchádzajúcich triumfoch a vlastne aj po prvom polčase toho stretnutia boli. Ako sa neskôr ukázalo, tak v rámci EuroLigy dokázali v Steel Aréne zvíťaziť len tímy, ktoré sa napokon prebojovali na finálový turnaj súťaže. Ani ostatné družstvá, ktorým sme v tomto športovom stánku čelili nepatrili k „druhotriednym“ celkom, takže basketbalový fanúšik si v každom jednom stretnutí mohol prísť na svoje. A preto môžem s pokojným svedomím povedať, že hrať v Steel Aréne stálo za to.“

Moderný športový stánok poriadne preveril nielen basketbalový kumšt košických hráčok, ale pre väčšinu z nich to bola aj nesmierne cenná lekcia do ďalšej kariéry. V európskych pomeroch nemáte každý deň príležitosť nastúpiť pred osemtisícovým kotlom. Ten je síce zložený z vašich fanúšikov, no zároveň v ňom nájdete osemtisíc párov očí nekompromisných kritikov.

„Mentálna odolnosť nášho tímu bola osobitnou kapitolou uplynulej sezóny. Psychika nášho mladého tímu v nej dostala zabrať, pretože hrať naplno s patričným nasadením a vysokou dôslednosťou pred zaplnenou Steel Arénou nie je vôbec jednoduché. Na druhej strane však hráčky takto získané skúsenosti v žiadnej basketbalovej príručke nenájdu, čo sa ukázalo aj vo finále extraligového play-off, v závere ktorého ich dokázali dokonale zúročiť.“

Na základe uvedeného by sa mohlo zdať, že v nasledujúcej sezóne nič nezabráni tomu, aby basketbalistky Good Angels Košice opäť neodohrali domáce euroligové stretnutia v Steel Aréne. Ide však o jedno z povestných zdaní, ktoré zvyknú klamať, pretože ako zistíte z nasledujúcich slov generálneho manažér košického klubu, ani zďaleka nie je všetko jasné.

„Táto otázka momentálne nie je aktuálna. Jej zodpovedanie podmieňuje najmä vyjasnenie situácie v Slovenskej basketbalovej asociácii a vyriešenie jej pozastaveného členstva v Medzinárodnej basketbalovej federácii FIBA. Následne uvidíme, či vôbec budeme mať možnosť podať prihlášku do nasledujúcej edície EuroLigy a až potom budeme postupne vypĺňať tajničku pozostávajúcu z mien nášho kádra v ďalšej sezóne. Samotnú EuroLigu čaká v najbližšom ročníku niekoľko výrazných zmien, súťaž sa bude v základnej fáze hrať vo dvoch 8-členných skupinách a v následnom play-off sa bude bojovať už len o štyri miestenky pre Final Four. My si musíme počkať, ako sa postupne budú vyvíjať jednotlivé spomenuté kroky a až postupne na ne reagovať.“