Podkošové Slovensko momentálne prežíva eufóriu, o vyvolanie ktorej sa doterajšími výsledkami i hrou na majstrovstvách Európy postarali naše basketbalistky. Na ich vydarené vystúpenia sa však už len z nebeských výšin môže pozerať bývalý dlhoročný lekár slovenských (nielen) basketbalových reprezentácií a košických ženských basketbalových družstiev – prof. MUDr. Branislav Bohuš, CSc.
Dlhoročný prednosta Kliniky telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice s poliklinikou Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach bol dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou vrcholných basketbalových duelov v Košiciach a ako uznávaný odborník bol aj priamym účastníkom viacerých medzinárodných podujatí.
Denník Korzár v roku 2005 zosumarizoval jeho pôsobenie pri slovenských reprezentačných tímoch nasledovne: V roku 1994 sa s reprezentačným družstvom žien zúčastnil na XXII. MS v Austrálii. Nechýbal ani na ME v basketbale junioriek v Turecku, na ME žien do 20 rokov v Bardejove, na ME v junioriek v Bulharsku, na ME žien do 20 rokov v Slovinsku a na ME junioriek vo Francúzsku.
Na letných Európskych olympijských dňoch mládeže (EYOD), ktorú sa v roku 1997 uskutočnili v porugalskom Lisabone bol členom realizačného tímu celku (hráčky Gáborová, Borovičková, Klasová, Lásková, Borčinová, Petríková, Madajová, Kozmonová, Kyseľová, Libičová, Mračnová, Martinů), ktorý získal zlaté medaily.
Ešte aj o desať rokov neskôr pomáhal liečiť reprezentačné basketbalistky, či už to boli členky nášho národného výberu do 19 rokov, ktoré v Bratislave odohrali svetový šampionát, alebo hráčky seniorského tímu, ktoré v tom období obliekali „žlto-modrý“ dres slovenského šampióna z metropoly východu – vtedy účinkujúceho pod názvom Maxima Broker Košice.
Profesionálnu dlhovekosť si prof. Bohuš udržiaval aj vďaka dodržiavaniu zásady, ktorú pred desiatimi rokmi denníku Korzár sformuloval nasledovne: „Ak chce oddielový lekár radiť, musí tréningovému procesu veľmi dobre rozumieť. Z toho vyplýva, že lekár si musí neustále doplňovať vedomosti z oblasti vedenia tréningového procesu, psychológie a podobne.“
Žiaľ, od štvrtka 11. júna 2015 nám „Doky“, ako ho jeho pacienti nazývali, vedomosti i skúsenosti môže sprostredkovať už len na diaľku, pretože jeho životná sa skončila vo veku nedožitých 80 rokov a v utorok 16. júna 2015 o 11.00 hodine v košickom krematóriu sa uskutoční posledná rozlúčka s PÁNOM DOKTOROM. Česť jeho pamiatke!